Armada Çevre Danışmanlık Hizmetleri
Atık Taşıma Araç/Firma Lisans Alım İşlemleri

Atık Taşıma Araç/Firma Lisans Alım İşlemleri

20 Mart 2015 tarih ve 29301 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliği kapsamında;

Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında tehlikeli olarak ifade edilen atıkları taşımak isteyen kuruluşların, hem firmaları için hem de atıkları taşıyacakları her bir araç için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans belgesi alması gerekmektedir.

Lisans alım işlemleri;

İşlemler 2 farklı kurum bünyesinde ilerleyecek olup bu kurumlar TSE ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’dür.

  • İlk etapta TSE nezdinde başvuru yapılması gerekmektedir. TSE tarafından araç incelendikten sonra, eksik olmaması durumunda uygunluk belgesi düzenlenir.
  • TSE den uygunluk belgesinin alınması sonrası hem atık taşıyan firma lisansı hem de atık taşıyan araç lisansı için dosya hazırlanarak, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ayrı ayrı başvuru gerçekleştirilir. İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri tarafından araç incelenir, evrak ve araçta bulunması gereken donanımların kontrolü yapılır. Eksik olmaması durumunda hem araç hem de firma için ayrı ayrı lisans belgeleri düzenlenir.
  • Firma lisans süresi 5 yıldır. Firmaya bağlı araç lisansı geçerlilik süresi, firma lisansı geçerlilik süresini aşamaz.
  • Firma bünyesine yeni bir atık taşıma aracı katıldığında, firma lisansı için tekrar başvuru gerçekleştirilmez. Sadece yeni araç için lisans başvurusu gerçekleştirilir ve hali hazırda mevcut olan firma lisansına o araç da eklenir.

Armada Çevre olarak,

Firmaların hem TSE hem de İl Çevre Müdürlüğü süreçlerini yöneterek, süreçlerin etkin şekilde takibini yaparak ve aynı zamanda denetimler sırasında da denetçilere eşlik ederek lisans alım işlemlerini en kısa süre zarfında gerçekleştirmekteyiz.

© Copyright 2020 Armada Çevre Danışmanlık Tüm hakları saklıdır - Gizlilik Sözleşmesi
web tasarım