Armada Çevre Danışmanlık Hizmetleri

Fransa Karbon Vergisinde Geri Adım Atabilir

Fransa Karbon Vergisinde Geri Adım Atabilir

Emmanuel Macron geçen hafta geri adım atılmayacağını söylemişti.

Fransa hükümetinin karbon vergisi düzenlemelerinden geri adım atacağı bildirildi.

Fransa medyasına yansıyan haberlere göre ülke yönetimi 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek ve litre başına benzin fiyatlarını 3 Avro-sent, mazot fiyatlarını ise 6 Avro-sent artmasına neden olacak düzenlemeyi erteleyecek.

Fransa’da başta internet üzerinde örgütlenen ve kendilerini ”Sarı Yeleklikler” olarak adlandıran protestocular bir ay önce ülkenin başkenti Paris’te eylemlere başlamıştı.

Eylemciler ülkedeki hayat pahalılığını ve yüksek vergileri protesto ederken, özellikle yakıt vergilerinin düşürülmesini talep ediyorlar.

Fransa hükümeti iklim değişikliği ve hava kirliliği ile mücadele hedefleri kapsamında, vatandaşlarının dizel araç yerine daha düşük emisyonlu araçlara geçmesini teşvik etmek üzere son aylarda yakıt vergilerini artırmıştı.

Ülkede mazotun litre fiyatı son bir yılda gerçekleşen %20’lik artış ile 1,49 Avroya yükselmiş durumda iken Fransa %48,4 ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki vergi oranı en yüksek Avrupa ülkesi konumunda.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta yaptığı açıklamada ülkesinin Paris İklim Anlaşması kapsamında belirlediği hedefler doğrultusunda yakıt vergilerinden geri adım atmayacağını söylemişti.

© Copyright 2020 Armada Çevre Danışmanlık Tüm hakları saklıdır - Gizlilik Sözleşmesi
web tasarım